Sir Robert Saundby

2012/02/09. - írta: Emilke mesél

..............Sir Robert Saundby már az első világháborúban is repült.

..............Sir Robert Saundby már az első világháborúban is repült.

.. Abban az időben a repülőgép vászonnal bevont szárnyait még a földről is átlőtték puskával. Nem volt veszélytelen az ellenséges állások fölé merészkedni és az összekötözött kézigránátköteget az árkokra dobni.

.. Most, hogy letette a telefont, felrémlettek előtte a régi idők „játékai” és az 1943-as év augusztusa Hamburg felett. Beleborzongott. Azóta másfél év telt el. 1945 február elején járt az idő, mikor megkapta Drezda bombázására a parancsot. Nem értette. Öreg katona volt, értett a harchoz, a katonáskodás és a légiharc minden fogását ismerte. Nem látta semmi értelmét a város bombázásának. Szerette a barok művészetet, Bécsben jártában gyönyörködött az erkélyeket tartó angyalkák meztelen popojaiban és mint férfinak eszébe jutott ugyan, hogy a művész sok ropogós segget láthatott, de mint angol úriember, elhessentette a gondolatot. Különben is nős ember volt, és igen közel a hatvanhoz

.. Tehát nem értette a parancsot, mert a józan ész nem indokolta. Ezért felvette ismét a telefont, a légügyet kérte és a minisztertől a parancs megerősítését kérte. Várakoznia kellett. A Premie Jaltában tárgyalt. Bizonyára élvezettel szívta Sztálin úr pipájának kékes füstjét és pöfékelt nagy szivarjából. Mr. Roosevelt President elképzelhető bosszúságára.

Néhány óra múlva megjött a válasz. Drezdát bombázni, a terv szerint, a lehető legközelebbi időben.

.. Sir R. Saundby bólintott. Ha Mr. Churchill mondja, akkor rendben. Kiadta a parancsot. A gépeket kezdték felkészíteni, telerakták  bombákkal, üzemanyagot töltöttek és a katonák megkezdték a készülődést. Hírzárlat, kimenők megszüntetése, csend borult a hangárokra, repülőtérre. Az angol tél is szokatlanul hidegre fordult, az éjszaka ragyogó holdfénnyel borult a kontinensre, ez nem illett a tervekbe, vártak. A meteorológia előrejelzése felhők gyülekezését jósolta. Másnap szürke lett az égbolt, a megfigyelőállomások jelentették, hogy Európa felett az ég estére felhős.

.. 1945 február 13. volt. Este 7 órakkor a körletekben megszólaltak a csengők. Riadó! A felszállási parancs, a cél ismertetése. Feldübörögtek a motorok, a bombázók terhesen, lassan emelték lomha testüket és a levegőben felvették a harci alakzatot.

.. A felhők felett gépek százai úsztak a Miasszonyunk templomának tornya felé, ahol tán a történelemben utoljára szálltak fel a hangok az Úr dicséretére, kérve az áldást, kérve a megbékélés eljövetelét. Zúgott az orgona, a mester műve talán ilyen szépen még soha nem szólt.....


.. Szálltak a hangok, zúgott a lég, szálltak a gépek, zengett a lég...

.... Szálltak a hangok, zengett a lég, szálltak a gépek, zúgott a lég...

.. 1945 február 13 Este 20 óra.

23 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://shakespeare.blog.hu/api/trackback/id/tr1008315726

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

16940 2012.02.09. 22:57:23

Többek között Varsó, Rotterdam, Coventry, London bombázása (az utóbbi rakétákkal lövése is) vezetett el Drezdához... Ezt soha ne feledjük! Továbbá Drezda akkor már talán egyetlen ép nagy logisztikai központ volt a náci Németországban. Szörnyű, ami a német gyerekekkel, asszonyokkal, polgárokkal történt, de - amennyiben reálisak vagyunk - Hitler urat kell ez ügyben leginkább kérdőre vonni, nem pedig Churchillt. Hozzátartozott az egész Európát támadó háborúkkal és megszállással-terrorral nyomorba dönt, a holokausztot megvalósító Harmadik Birodalom teljes legyőzéséhez. A rész nem írja felül az egészt...

193225 2012.02.09. 23:11:57

Én nem vontam kérdőre senkit. Tényeket írtam le, még csak állást sem foglaltam. Varsó esetében tényként a Visztula túlpartján állomásozó Rokosszovszkij seregről is írtam, meg C. Malapartet is idéztem. Tényszerűen. Nem hinném, hogy bármelyiket helyeseltem volna. Ha ketten csinálják ugyanazt, nem ugyanaz.

16940 2012.02.09. 23:24:24

Varsó náci bombázása kívánkozik Drezda bombázáshoz. Mert a második világháborút nem a britek robbantották ki. A terrorbombázást se ők tették "szalonképes" hadviselési móddá. Mi köze van ehhez a témához a varsói felkelésnek? Abban viszont igaza van, hogy "Ha ketten csinálják ugyanazt, nem ugyanaz." De nem ám! Hitler és Churchill nagyon nem ugyanaz. Hitler és Sztálin sem! Tudja, kedves szerző, a szavaknak - szerintem - jelentésük, üzenetük, de főleg felelősségük van. Mármint a szavakat használó embernek. Történelemhűen emlékezzünk!

193225 2012.02.09. 23:37:01

Az eddigi ilyen és hasonló témájú bejegyzéseim azt hiszem nem hagynak kétséget, hogy mi a véleményem.

193225 2012.02.09. 23:43:57

A történethű emlékezéshez csak annyit, hogy nem vagyok történész, szubjektív és impulzív vagyok. Nem hamisítok, de talán kiemelek dolgokat, mást mellőzök. Elmesélem.

ejmiakő 2012.02.10. 00:07:33

3. navigator 2012. 02. 09. 23:24 Háborús bünöket nem kellene se relativizálni, se védeni. Még akkor sem, ha csak németek voltak az áldozatok. Hiszen ez folytatódott Vietnamban, Irakban, stb. stb.

16940 2012.02.10. 00:10:18

A fenti kiemelésekkel operáló post igen torz összképű emlékezés, "mesélés". Ez így már hamisítás, még ha nem is tudatos. Tárgyi érveimet előző kommentjeimben összefoglaltam. Reflexióm nem a szerzőt bírálja. Az alkalmazott eljárást, amelynek vétségébe (nem jogi értelemben használom most e szót) sokan mások is beleesnek, kellő körültekintés és/vagy tapasztalat hiányában.

16940 2012.02.10. 00:12:59

Re 6. Drezda bombázása nem volt háborús bűn. Rettenet volt, iszonyú, de nem háborús bűn. Ha mindenáron annak akarja valaki minősíteni, akkor tegye hozzá a bűnös nevét: Hitler! Nem pedig Churchill.

12875 2012.02.10. 07:08:09

„Kétszer le is zuhant, de túlélte, bár haláláig sejtjeiben hordta „a gyáva test emlékező iszonyatát”. Balesetei, kényszerleszállásai mesebeli tájakra sodorták, megjárta a Kordillerák fagyos kőrengetegét és átvergődött a Szahara izzó holdbéli tartományain. Ám a legizgalmasabb és legfontosabb a szellem kalandja volt számára, a falusi éjszaka magányában, a majdnem üres szobában, az íróasztal mögött megélhető nagy kaland, az írás kalandja. Íróvá a mestersége, pontosabban hivatása avatta: repülésről, repülőkről szól négy regénye, meg arról, ami a XX (2 X ! ; .)) század „metró és mozi közé szorult” embernyája fölé, csillagok között bolyongó, tágabb, nem e világi horizontokhoz szokott ember szeme előtt feltárul.” Antoine de Saint-Exupéry: Éjszakai repülés c. könyvének fülszövege

imisti 2012.02.10. 08:05:33

Az,hogy Drezda bombázása mennyire volt szükségszerű,és mennyire volt szükséges ilyen mértékű pusztítás,azt talán majd elfogulatlan hadtörténészeknek kellene kideríteni!Elmondani,hogy meddig volt a pusztítás szükségszerű,és mennyire volt megtorló hadművelet!. Nem vagyok biztos abban,hogy ezt ezen a fórumon kellene eldönteni. És talán a kétértelmű visszaemlékezésekkel is egy kicsit szűkmarkúbban,és körültekintően kellene eljárni! Magyarországon az elmúlt időkben Budapest felszabadítását ünnepeltük.Ma pedig Budapest ostromának civil áldozataira emlékezünk! Ami nem is lenne baj,ha az valóban az lenne,és nem lenne a vér és becsület napjának megünneplése a háttérben! Mert óhatatlanul ezzel a két megemlékezés mögül nem jön át más,mint a volt SzU elítélése,az ország ,és Budapest felszabadítása helyett a a ruszki hordák kegyetlenkedése,az ország elpusztításának,leigázásának kegyetlen,és embertelen meghódításának sátáni orosz kéjvágya ! És így elfelejtődik a náci és magyar hordák betörése szovjet földre,a terrorbombázások,a több mint 600 tömegsír,mely a náci népírtási szándék többszázezer áldozatának tetemeit rejti! Nem jön át a német és magyar csapatok,nyilasok kétségbeesett ellenállása,mellyel hadszintérré változtatták Magyarországot,jórészt Hitler kíméletlen parancsára,és nem jön át a szovjet parlamenterek legyilkolása sem,akiket azzal a szándékkal küldtek tárgyalni,hogy Budapest ne váljon romhalmazzá,és ne legyenek a ma annyira siratott civil áldozatok! Tehát emlékezzünk,de normálisan,részrehajlás,és sanda szándék nélkül!!

193225 2012.02.10. 08:52:47

Elkezdtem a gondolatot, de nem fejeztem be. Majd megpróbálom folytatni. Nem akartam mást, mint amit lujza látott, emlékezni, ami "MEGTÖRTÉNT"

ejmiakő 2012.02.10. 09:10:41

8. navigator 2012. 02. 10. 0:12 Nem jó az, ha valaki valamely érdek szerint minösíti a történteket. Túlzottan le lettek egyszerüsítve a múlt rémtetteinek okai. Egyszerü azt mondani, hogy Hitler a bünös, senki más. Ugyanakor a hitleri rendszert a mögötte álló érdekek tették azzá, ami lett. A gyöztes Nyugat ugye pl. Kruppot kiengedte gyorsan a börtönböl, és visszaadta vagyonát. Vajon miért? Az a baj, hogy a II.VH okai sincsenek alaposan feltárva a nagyközönség elött. Gyöztesként egyszerü meghatározni néhány bünöst a vesztes oldalon. Ennek a következménye, hogy világban továbbra is az eröszak uralkodhat.

60145 2012.02.10. 12:54:02

10. imisti : Igazad van. Shakespeare ezt tette.

16940 2012.02.10. 14:36:56

Re 12. Búvárkodjon a második világháború szakirodalmában, s be fogja látni, hogy most valótlanságokat írt.

16940 2012.02.10. 14:37:39

Antoine de Saint-Exupéry a nácik ellen harcolt.

16940 2012.02.10. 14:42:01

Re 10. Általában osztom megállapításait. Ugyanakkor, amennyiben valaki igencsak félreérthetően emlékező postot helyez föl, elkerülhetetlen leszögezni Drezda bombázásának ügyében az alapvető igazságot, miszerint a bűnös nem Churchill, hanem Hitler. Ezen semmiféle további hadtörténeti részletkutatás már nem változtat.

58395 2012.02.10. 21:45:13

Még nincs elég messze időben az esemény ahhoz, hogy azt ne valamely érdek szerint ítéljék meg a történészek... Aki meg nem az, az meg úgy ítéli meg amilyen benyomásai információi vannak róla... A történelem nem egy egzakt tudomány, az adott politikai irányok hatása alatt van. Egy biztos. A népek történelmében a harc, a háború, és általában a fegyveres konfliktusok, csak nagyon kis részét képezték az életnek. A történelem csak ezeket a kataklizmákat veszi eseménynek, holott a mindennapok sokkal nagyobb rész foglaltak el az idők folyamán...Húsz, harmincévente egy egy háború, közben meg a dolgos hétköznapok... Na melyik a fontosabb egy ember életében?

16940 2012.02.10. 23:55:32

Hitler legyőzése, a II. Birodalom megsemmisítése az emberiség (benne a magyar nép) érdeke volt. Horribile dictu, még a németségnek is! A második világháború az egyik legdokumentáltabb, leginkább kikutatott része a történelemnek. Alapvetően új, a megítélés lényegét megváltoztató eredmények már nem várhatóak. E tekintetben konszenzus uralja a történész szakmát. Az ún. mindennapok történelmének hangsúlyozása jogos, viszont - mai problémaként - indokolatlan szembeállítása a háborúk történettudományi feldolgozásával. Mostanra már kellő egyensúly alakult ki e téren. Lásd - elsősorban - az úttörő francia Annales iskola, egyáltalában a civilizációtörténet, kultúrtörténet, gazdaságtörténet eredményei. Tízezres nagyságrendű címlistát lehet már összeállítani. A történettudomány - egyébként minden tudomány! - művelése érdekmeghatározott. Nem ebből adódhat a ténytisztelet, a történelemhűség sérelme. Hanem a sine ira et studio elhaníyagolásából.

16940 2012.02.11. 00:04:52

Attól, hogy egy tudomány nem "egzakt", nem "reál", még tudomány. A tudomány mint olyan paramétereiről szintén külön szakirodalom szól. Ebbe belemenni itt alkalmatlan, viszont ki-ki utánanézhet. Ilyesmiket ajánlott keresni: fogalmi apparátus, tételek, paradigmák, koncepciók, standard eljárási műveletek. Mindezek megvannak a történettudományban, és összes altudományában. Bármely természettudomány esetében is megfigyelhető (különböző mértékben, különböző szituációkban) , hogy "adott politikai irányok hatása alatt van".

58395 2012.02.11. 12:32:57

Imisti, én nem vettem észre, hogy Emilke túlzottan részrehajló lett volna. Ő csak életképeket rajzol, és itt irrevelens, hogy ki melyik oldalon állt "modellt" neki... Miért hiszi mindenki azt, hogy egy parasztcsaládnak volt e egyáltalán véleménye a háborúról, nemhogy állást foglalt volna... A civilek mindkét oldalon megsínylették a háborút, Leningrádban is meg Hamburgban is, meg Londonban is, meg Drezdában is, meg Hiroshimában is... A háború csak TERRORból áll, nagyon nehéz határt húzni, meg hogy ki és mikor lépi át. Navigátor, én még nem találkoztam olyan politikai presszióval, ami meghatározta volna, hogy 2+2=5,

16940 2012.02.11. 14:26:53

Nem a matematikai összefüggés a kérdés, hanem az, hogy mire használják... Lásd: atomkutatás, génkutatás stb. Egyébként volt a szaktudomány tartalmát megcélzó presszió is, Bruno, Galilei... A téma az, hogy ki és mi felelős a szóban forgó civilek haláláért? A náci birodalom! Ne csúsztassunk bagatellizáló általánosításba! A nácik indítottak hadat a civilek ellen (háborúja a zsidók ellen, terrorjuk a nem zsidó polgári lakossággal szemben). Ezzel nem azonos, amibe pontosan ők kényszerítették bele a Szövetségeseket. Nem asszisztálok ahhoz, hogy az éppen ma gyalázatoskodó Vér és Becsület nevű - és cimboratársaságai - által hirdetett eszméket kódoltan hirdesse bárki itt. Mert ez már az. Akár tudatos, akár nem.

58395 2012.02.12. 21:24:43

Na most hagyjon a hülyeségeivel Navigátor. A lőtéri beteg kutyát nem érdekli, hogy ön ezt asszisztenciának gondolja e vagy sem. Az ön beteges oktatásmániája, plusz egyéb rögeszméi, már teljesen elszakadtak a valóságtól, tehát kezeltesse magát ha nem akarja hogy elhatalmasodjon annyira hogy nem lehet visszafordítani... Elegem volt/van önből, forduljon szakemberhez, de ha lehet ne önmagához, mert akkor csak rontana az állapotán.... Mit képzel magáról, hogy akár burkoltan is lenácizzon?

16940 2012.02.16. 12:46:12

Vitatkozom, konzultálok Önnel - Kokó uram. Ön az, aki itt engem oktatni próbál, ráadásul durván, személyiséget sértő módon... Ejnye. Inkább konkrét megállapításaimra, tessék konkrétan, tárgyszerűen reagálni. "Nem a matematikai összefüggés a kérdés, hanem az, hogy mire használják... Lásd: atomkutatás, génkutatás stb." Talán e tudományterületeket nem befolyásolják politika-hatalmi szempontok? "Egyébként volt a szaktudomány tartalmát megcélzó presszió is, Bruno, Galilei..." - Nem szólt bele a pápaság? (Még megégetéssel is...) "A téma az, hogy ki és mi felelős a szóban forgó civilek haláláért? A náci birodalom! Ne csúsztassunk bagatellizáló általánosításba! A nácik indítottak hadat a civilek ellen (háborúja a zsidók ellen, terrorjuk a nem zsidó polgári lakossággal szemben). Ezzel nem azonos, amibe pontosan ők kényszerítették bele a Szövetségeseket." - A történeti tények szerint ez volt a hitleristák megszállási politikája... "Nem asszisztálok ahhoz, hogy az éppen ma gyalázatoskodó Vér és Becsület nevű - és cimboratársaságai - által hirdetett eszméket kódoltan hirdesse bárki itt. Mert ez már az. Akár tudatos, akár nem." - Akármennyire fájdalmas, e megállapítás realitásáról meggyőződhet, ha belenéz a szélsőjobboldali honlapokba, internetes "irodalomba", sajtóba...
süti beállítások módosítása