MIÉRT IS KURSZK ?

2012/04/22. - írta: Emilke mesél

...............Halogatott áttörés

...............Halogatott áttörés

.."A németeket az motiválta, hogy a sztálingrádi vereség után a kurszki kiszögellés elfoglalásával sikerülhet lerövidíteniük a frontvonalat. Erről persze – a meglehetősen jól működő szovjet hírszerzésnek hála – a Vörös Hadsereg vezérkara is idejekorán értesült. Ezt egyebek mellett az is lehetővé tette, hogy a németek többször elhalasztották a hadművelet megkezdését, mivel vártak az új fejlesztésű fegyverek hadrendbe állítására. Ezek közül a leglényegesebbek a méltán elhíresült Tigris nehéz harckocsi, illetve a Párduc típusú közepes tankok voltak. A két vereség miatt eleinte egyébként az volt az általános álláspont a náci birodalom főparancsnokságán (OKH) belül, hogy inkább védekező jellegű hadviselésre kell felkészülni. Ezt az álláspontot magáévá tette Adof Hitler is. Azonban színre lépett Erich von Manstein."

..A  tábornagy – aki a németek számára megnyerte a harmadik harkovi csatát – inkább amellett kardoskodott, hogy újabb ellencsapást indítsanak a Vörös Hadsereg ellen. Az elképzelés nagyjából ugyanaz volt, mint Harkovnál, vagyis hogy egy átkaroló hadművelet keretében vágják el a lassan újjáéledő Hatodik Hadsereget kurszki kiszögellésnél. A hadművelet terve 1943 márciusára öltött végleges formát. Eszerint Walter Model tábornagy kilencedik hadserege Orel felé, déli irányban indít támadást, míg a Hermann Hoth altábornagy vezette egységek – Erich von Manstein parancsnoksága alá rendelve – Harkov irányából indítottak volna támadást. A tervek szerint a két erő Kurszk alatt találkozott volna. innen a parancsnokok belátására lett volna bízva, hogy miként tovább. A Citadella Hadműveletnek elkeresztelt akció eredeti időpontja május 4-e volt, ám ezt – az említett haditechnikai frissítés jegyében – először június 12-re, majd július 5-re halasztották el.

.."Nem csak számbeli fölényben voltak a szovjet csapatok. Az is a kezükre játszott, hogy miután egy felderítőcsapatuk német hadifoglyokat ejtett, akik arról tájékoztatták a kihallgatóikat, hogy július 5-én pontosan kezdődik meg a kurszki áttörés. Így az oroszok hajnali két órakor megelőző csapást mértek a németekre. A tüzérségi támadás után közel két órát vett igénybe, hogy a német csapatok újjászervezzék magukat. A németek fél ötkor indították meg az első támadást. A mintegy 2700 páncélos előretörését 2000 repülőgép támogatta. A Tigrisek, a Párducok és a Ferdinánd önjáró lövegek azonban heves ellenállásba ütköztek: egy hét alatt alig 12 kilométert sikerült előrenyomulniuk. Az első nap négy áttörést kíséreltek meg, azonban ezeknek csak annyi lett az eredménye, hogy mintegy 25 ezer emberük elpusztult és 200 repülőgép, és ugyanennyi harckocsi, valamint önjáró löveg odaveszett.

..A szovjet parancsnokok hamar felismerték, hogy az egyébként félelmetes Tigrisek oldalról sebezhetőbbek, mivel ott vékonyabb a páncélzatuk. Erre a tudásra főként Prohorovka térségében volt szükség. A kurszki csatában, de talán a modern hadviselés egész történetében itt zajlott le ugyanis a legnagyobb páncélos ütközet. A Kurszktól mintegy 150 kilométernyire dél-keletre fekvő város térségében mintegy 1500 harckocsi csapott össze. A német csapatok itt is vereséget szenvedtek: nem sikerült áttörniük a szovjet vonalakat, azonban újabb 350 tankot és 10 ezer katonát veszítettek. Nem volt jobb a helyzet számukra a déli fronton sem, ahol egyébként a német hadvezetés mintegy 300 ezer embert vont össze. Orelért, illetve Harkovért folyó harcok azonban nem értek véget július 12-én: az elkeseredett ütközetek még egy hónapig tartottak: az előző várost augusztus 5-én, míg Harkovot augusztus 23-án szabadította fel a Vörös Hadsereg."

Hosszú agónia

..Egyes történészi vélemények szerint a II. világháború fordulópontja nem is annyira a sztálingrádi csata volt, hanem a kurszki ütközet. Horváth Csaba azonban még messzebb ment vissza. A Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem docense szerint már Moszkvánál megfordult a háború menete. Az ottani csatában bukik ugyanis meg Adolf Hitler villámháborús elképzelése. Sztálingrád, és a szintén kudarcos kurszki áttörés inkább csak egy hosszan elhúzódó végjátéknak tekinthető, amit az tett lehetővé, hogy a német csapatok vezetői, az altisztek és a tisztek is meglehetős nagy önállósággal bírtak. A kurszki kudarc okát egyébként Horváth Csaba egyebek mellett abban látja, hogy annak hiába voltak számbeli fölényben az oroszok, inkább védekezésre rendezkedtek be, és ezzel meglepték a németeket.

.."Ezt akár az is alátámaszthatja, hogy akadnak olyan hadtörténészek is, akik szerint a Tigrisek inkább védekező típusú harckocsik voltak. Ugyanakkor Horváth Csaba rámutatott, hogy a nagy áttörések élén általában nehéz harckocsik voltak. A háború egészét tekintve a kurszki vereség ellenére a Tigrisek jól beváltak, hiszen egy elveszített harckocsira tíz megsemmisített jutott. A németeknek nem sikerült Kurszknál légi fölényt sem kiharcolniuk. A docens kihangsúlyozta: a kurszki ütközet volt az utolsó igazán nagy kísérlet a német hadvezetés részéről, hogy megfordítsák a háború menetét. Miután azonban kudarcot vallottak, soha többet nem tudták már átvenni a kezdeményezést"...

..Miért Kurszk? (A Nagy Honvédö Háború Története. I. 191-

..1943 tavaszára Moszkva és Sztálingrád eleste helyett a frontvonal Leningrádtól a Fekete tengerig szinte egyenes vonalban húzódott, eltekintve Orjol-Kurszk Belgorod kiszögelést.

.. A német hadvezetésnek volt ideje kiépíteni a védelmi vonalakat, az állásokat megerősíteni a várható orosz támadások elhárítására. Ezek a támadások igen nagy kockázatokkal és áldozatokkal jártak volna, ezért a főhadiszállás nem választotta ezt az utat. A hírszerzés mestermunkája volt, hogy megtudták, a német hadvezetés Kurszk ellen összpontosítja erőit,a kiszögelés felszámolására és Orjol kiindulási körzetéből Moszkva irányába törne előre.

.." A sokszori halasztás időt adott a Vörös Hadseregnek is a felkészülésre. Ennek jegyében a várható nyári offenzíva térségében mintegy egymillió aknát ástak el, 5000 kilométer hossza és 175 kilométer mélységben alakítottak ki védelmi vonalakat. Mindezek mellett hatalmas erőt összpontosítottak a régióban. egymillió-háromszázezer embert, 3600 tankot 20 ezer tüzérségi löveget és közel 2800 harci repülőt vezényeltek át. a felkészülés nagyságát jól mutatja, hogy korabeli adatok szerint Vörös Hadsereg emberállományának 26 százaléka állomásozott a várható áttörés térségében. Ugyancsak ide vezényelték a légierő 35, míg a tankok 46 százalékát. Mindezekkel jelentős számbeli fölényt tudtak megteremteni. A németek ugyanis – a többszöri halasztás ellenére is – csak mintegy 3000 tankot, 900 ezer főnyi katonaságot és alig több mint 2000 repülőgépet tudtak összevonni. Ugyanakkor ez is mintegy a teljes német hadsereg mintegy egyharmada volt".

.."1943. július 5-12. között zajlott a II. világháború egyik legnagyobb páncéloscsatája, mely a kurszki kiszögellés elfoglalásáért zajlott. Egyes történészi vélemények szerint a Kurszknál bekövetkezett német vereség sokkal inkább volt a világégés fordulópontja, mint a szinte egységesen hangoztatott sztálingrádi csata. Ugyanakkor vannak ellenvélemények is.

..1941 júniusában a német hadvezetés úgy döntött: megtámadja a Szovjetuniót. Meglepően rövid idő alatt hatalmas területek kerültek német kézre. Azonban 1941. novemberében Moszkva alatt igen heves ellenállásba ütköztek, s vereséget szenvedtek. Ezt követte a sztálingrádi vereség. Az ottani hadműveletek 1942. augusztusától egészen 1943. februárjáig tartottak. A két vereség után, vagy két győzelem után – nézőpont kérdése – rövidebb bizonytalankodás után a Szovjetunió és a Harmadik Birodalom vezérkara egyként arra a következtetésre jutott, hogy a következő nagyobb ütközet Kurszk térségében lesz majd."

..Így, miután a „választott hadszíntér” adódott, az oroszok is ide koncentrálták erőiket. Ha focinyelven mondanám, az oroszok a hazai pálya előnyét élvezték.

.. Ilyen előzmények után április elejére a támadási terv kidolgozását a hitleri hadvezetés befejezte. Április 15-én Hitler aláírta a 6.sz. Hadműveleti parancsot. Az aláíráskor mondta: „A kurszki győzelem világító fáklya legyen az egész világ számára.”

A hadművelet a Citadella fedőnevet kapta. Az előkészületek folyamán Hitler a támadás időpontját, az önjáró, 70 tonnás Ferdinánd lövegek és a Tigris továbbfejlesztett Párduc nevű változatára várva folyamatosan módosította. Természetesen, a felkészülés idején is folytak kisebb csetepaték és egy ilyen július eleji akció folyamán elfogott katonáktól tudta meg a szovjet hadvezetés, hogy a németek július 5-én hajnalban támadnak. Az adatok a légi és más felderítési adatokkal összecsengtek. A szovjet főhadiszállás gondoskodott egy kis meglepetésről. Július 4-én éjszaka, éjfél után, mikor a német tisztek már ébredtek és öltöztek a riadóhoz, hajnali 5:30-ra, 2:20 kor megdördültek a szovjet ágyúk. Repülők százai dobták bombáikat a német állásokra, az ágyúk lövedékei szántották a földet, a meglepetésszerű támadás az elején kudarccal indult.

.. Július 5-én a korai órákban tehát megdördültek a fegyverek.

39 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://shakespeare.blog.hu/api/trackback/id/tr648315846

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

95527 2012.04.22. 19:04:19

Gratulálok Emilke! Egy ilyen volumenű postot megírni, ráadásul sorozatban, felkészültséget és tudást takar. Különösebben nem akarok belefolyni az előzőekben kialakult "vitába", csak megjegyzem, hogy itt már olyan óriási erők vettek részt a csatában, hogy mindkét fél részéről érvényesülniük kellett a hadművészet szabályainak. A hadművészet szabályai azt jelenti, ha hasonló erők állnának szemben, hasonló képességű hadvezérekkel, az eredmény hasonló lenne akárhányszor "játszanák" le. Zsukov elismerően ír a német katonákról, egy hátrányukat említi, hogy éjszaka nem szerettek harcolni.

193225 2012.04.22. 19:08:57

Paplanyos, igazán nem a feladatom a "terület". Szeretném egy kicsit megrázni az embereket, gondolkodjanak egy picit. Valóban békében élünk? A Horthy csónakházban Szegeden vitézeket avat Horthy Éva. Magyarország 2012. Feltámad a szegedi gondolat? Hol éltek? HOL ?

95527 2012.04.22. 19:31:11

Kedves Emilke! Mi itt élünk! Nem kell bennünket félteni, ha a magyarok megelégelik a szívatást, annak világvisszhangja szokott lenni, de szeretik is, ha szívatják. Ilyenek vagyunk!

45691 2012.04.22. 19:46:22

Komoly munka, gratula. De mi az a sok-sok sok pont... a bekezdések elején ? Nem értem.

193225 2012.04.22. 19:49:56

Nagyon egyszerű, a bekezdéseket ki kell pontozni, mert a szerkesztésnél nem adja be a bekezdést.

60145 2012.04.22. 20:02:46

De pontból is megárt a sok!

193225 2012.04.22. 20:08:24

Mit csináljak, ha a szerkesztő nem működik? Elárulok egy titkot, a pontot nem kell olvasni. Mintha ott se lenne. :)))))))

193225 2012.04.22. 20:26:47

Meg vagytok elégedve? Kevesebb a pont. Beee!

251002 2012.04.22. 20:27:17

Hogy miért is Kursz? Csak egy kiegészítést tennék... Mert az első olyan győzelem, amely nem a kemény orosz tél számlájára írható.

193225 2012.04.22. 20:30:10

Na látod, ez is szempont. Persze a kurszki szántó esőáztatta sarában elakadt páncélosokat sem volt egy kéjmámor kirángatni.

251002 2012.04.22. 20:36:41

RE: 11. focista (látogató) 2012. 04. 22. 20:33 Tévedésben vagy. A 3. rész nem a Wikipédiából van.

12009 2012.04.22. 20:36:44

1 Paplanyos. Te is nagyon jól tudod, hogy egy több lépcsőben beásott védelmet legalább 4-1O szeres erőfölénnyel lehet áttörni. A németek nem rendelkeztek ekkora erőfölénnyel. Ha be is szakitják a zsák oldalát, akkor a tartalék frontok szépen átkarolják őket és bekerítés a vége. Nem lett volna szabad támadni.

193225 2012.04.22. 20:39:26

Ha elolvasod, megtalálod a hivatkozást az irodalomra. Természetes, hogy csak egy részét írtam én. Soha nem állítottam, hogy az én történelmi ismereteimet tartalmazza. Én gyűjtöttem össze, de nem adtam be kisdoktorinak. Viszont a dr. cím jogosan jár. :))) (Másért)

95527 2012.04.22. 20:47:04

14 -re Granicsár! Mindkét fél a támadásra készült, mert ritka lehetőséget láttak benne mindketten. Katonáknak azt szoktam mondani, és úgy is rajzoltam fel, hogy ez volt a "cici" kiszögellés, mint két hegyes női mell. A németek a két cici közé hordták az erőket, hogy onnét támadnak és átkarolnak, bekerítenek, a szovjetek a "cicik" szélére, hogy ők is bekerítenek. Nekik jött be, mert megvolt az az erőfölény amit említettél, és jókor jó időben vetették be a tartalékokat.

12009 2012.04.22. 20:52:23

18 Ha a németek védekeznek, akkor a cici az oroszok problémája. Nekik kellett volna elsimítani a cicit. Márpedig ez egy hosszú frontvonalon történő támadással lett volna lehetséges. Hitler és tanácsadói jól kombináltak, mikor a védekezést forszírozták. Manstein kockáztatott, azt hitte, hogy az oroszok annyira hülyék, hogy kétszer is beveszik ugyanazt a trükköt. Nagy csata volt, de a németeknek szinte semmi esélye nem volt a hadművészet szabályai szerint.

12009 2012.04.22. 21:06:02

20 na most nem mindegy? Ki a fene fogja pocsékolni az idejét a hivatkozásokkal? És miért csinálsz ebből ügyet? Társadalmi munkában az Artisjusnak dolgozol? A témához szólj hozzá, vagy pedig menj a HCJD-s haverjaidhoz és ott sopánkodják a világ erkölcstelen voltáról, melyet te és elvtársaid hívatottak megtísztítani. Emilke folytasd. Jól összevágtad az anyagot. Tedd rá a vágásra a copyrightot.

36888 2012.04.22. 21:14:26

....ha hadművészetről beszélünk, akkor az a teljesítmény, ha a erőben gyöngébb tud nyerni.....mint Leonidasz, Nagy Sándor, Dobó István, Napoleon, Hindenburg, Görgey Artur, Szurmay Sándor, Mannerheim, Rommel, Nimitz..... ......l'audace, toujours l'audace.... Virág elvtárs s.k.

193225 2012.04.22. 21:14:33

Te, én a focistákat leszarom. :)) Még a törlés fáradtságát sem veszem. De hogyan mükszik az a copyright?

36888 2012.04.22. 21:18:44

......l'audace, toujours l'audace.......ja, ezt többen plagizálták, Dantontól Napoleon, Napoleontól Patton, és Pattontól most Virág elvtárs s.k.

210292 2012.04.22. 21:21:59

- No most már ÉN sem értem a Blog mondanivalóját, ezáltal annak célját sem, s el sem tudom képzelni, hogy mi akar a végkövetkeztetés lenni!

36888 2012.04.22. 21:29:59

26 maga nem érti.......két cici volt Kurszknál....nekik két cici jutott.....nekünk csak Gőring-has jutott.....már akkor elnyomták a csóré magyarokat......

193225 2012.04.22. 21:38:33

Nyifu1, csak figyelj! :))

12009 2012.04.22. 22:42:20

17 Az erő nem csak létszám és fegyverzet. A harci szellem és a harcosok kvalitása. Száz igazi harcos akár tízezer felfegyverzett parasztot is megfutamíthat. XII. Károly Narvánál majd nyolcvanezer oroszt futamított meg 1O ezer katonával méghozzá menetből. Ebből tanult az orosz cár és nem parasztokat öltöztetett ezek után katona ruhába, hanem harcosokat verbuvált. Poltavánál el is kalapálta a svédeket. Na, persze, a művészet tényleg az, ha az erősebbet vered meg. De a németeknek ez nem jött be.

12009 2012.04.22. 22:45:36

18 Hát odaírod a blogod aljára, hogy az ollózást ilyen formában és tartalomban engedélyed nélkül senki nem kopizhatja. 21 Na nem kell finomkodni. Nem Göring hasa jutott, hanem az, ami egy arasznyira a hasa alatt volt :)

193225 2012.04.23. 10:58:51

A kurszki történések irodalma óriási, de hatásuk mellett eltörpül. A mai történések tükrében azonban felveti a kérdést, hogy Kurszknál ki győzött?

Veterán 2012.04.23. 11:08:32

"A XX. század egyik legnagyobb tragédiája, hogy kitört a második világháború: a másik pedig az, hogy elvesztettük. "

193225 2012.04.23. 11:30:29

Veterán, ez úgy hülyeség, ahogy van. :))

69910 2012.04.23. 11:38:44

20 ra Nyifu1, nem érted a Blog mondanivalóját? Hát lefordítom magyarról, magyarra: Arról van szó pajtás, hogy az elvközeli imádott nagyképű, mindenkit lenéző haverjaidat, szarráverték, azaz, valósággal kipicsázták. S nem mások, mint a kommunisták. Most már érted? Százados.

69910 2012.04.23. 11:50:14

Shakespeare, posztod hírére, elővettem Vaszilevszkij marsall A vezérkar élén című könyvét, s kikerestem a kurszki hadműveletről szóló szakaszt, amelyben 24 oldalt szentel ennek a csatának. A szerző, ott leírja az előzményeket is. Azaz a tavaszi német támadásokat, amelyekben viszonylagos sikereket értek el a németek. Például, elfoglalták Harkovot is. Majd a nagy olvadás idejére szüneteltek a harcok, s mindkét oldalon a nagy felkészülés ideje következett. (részletes leírás, számszerű adatokkal.) A továbbiakban, lényegében minden egyezik a te posztoddal. Gratulálok. Szép munka volt. Százados.

36888 2012.04.23. 11:56:27

25....mindegy ki győzött, Mi vesztettünk........talán ha a sziciliai transport nem szakítja félbe a meccset, egy kicsikét jobban járhattunk volna......de lehet, hogy mégsem.....már le voltak osztva a cinkelt kártyák, és a mókusok elé voltunk vetve.....

36888 2012.04.23. 11:59:21

21...Gőring hasa alatt egy arasszal semmi nem volt.....vagy legalábbis nem látszott....az is lehet, hogy a hasától nem látszott.......a korabeli térképek legalábbis nem mutatnak semmit, csak egy nagy hasat, betüremkedve Erdélybe........ennél két cici biztosan jobb......Virág elvtárs s.k.

Veterán 2012.04.23. 12:00:32

Egyes vélemények szerint a háború még mindig nem ért véget, csak más eszközökkel vívják. Amúgy az amerikai tőke és anyag, meg a szovjet emberáldozat nyerte meg Kurszkot!

69910 2012.04.23. 12:01:41

15 re Granicsár, A németek és a szovjetek közt az volt a nagy célkülönbség, hogy a németek a "cicit" azért akarták leoperálni, mert tudták, hogy az lesz a szovjetek csapásainak a kiinduló pontja. Oda összpontosítják erejük 20 - 30 % át. Ezt akarták észak -- déli átkaroló hadművelettel mesemmisiteni, vagy legalábbis hosszú időre elodázni. A szovjeteknek pedig kettős hadászati hadműveletre kellett felkészülniük. Az egyik a német csapás feltartóztatása, élő és technikai erejének felmorszolása, majd hatalmas tartalékaikkal a meggyengült, védekezésre nem berendezkedett ellenség nagyméretű lerohanása. Melyek következtében hatalmas területeket szabadítanak fel. S ez sikerült is a szovjet hadvezetésnek. Ez a lényeg. Százados.

36888 2012.04.23. 12:03:20

29. Százados elvtárs, én nem tudom, mit jelentett Vaszilevszkij marsall Sztálin generalisszimusznak, de a helyzet a kipicsázástól eléggé messze volt.....az idő viszont a szövetségeseknek dolgozott.

Veterán 2012.04.23. 12:30:47

"Semmi kétségem nincs afelől, hogy a Waffen SS áldozatai és hihetetlen hőstetteinek saját hőskölteményei lesznek, mint Schiller költeményei. Nagyság a nehézségek között az SS ismertetőjegye. A csend függönye hullott a Waffen SS-re a háború után, de ma egyre több fiatal ember tud valahogy létezéséről, eredményeiről. Híre nő és a fiatalok többet akarnak tudni. Száz év múlva majdnem mindent el fognak felejteni, de a Waffen SS nagyságára és hősiességére emlékezni fognak. Ez a hősiesség jutalma." Leon Degrelle: A Waffen- SS története Forrás: Journal of Historical Review, 3 évfolyam, 4. szám, 441-468 oldal

193225 2012.04.23. 12:46:33

32-re. Ez azt hiszem Veterán igaz is. Hitlerék nem 1-2 évben gondolkodtak és a gazdasági mozgások azt mutatják, hogy a németek Európa gazdái. Ha lezárom Kurszkot, ezen elgondolkodom.

12009 2012.04.23. 13:09:44

33 Hísz ezt mondom én is!!! A probléma az orosz oldalon volt, mert ők voltak offenzívában. A németeknek simán védekezni kellett volna és felőrölni a zsákból kitörő támadásokat. Ők viszont offenzívába mentek át, mikor a haderejűk maximum csak védekezésre volt elég. Mint írtam, aranyszabály, hogy a védelmi vonalak áttöréséhez 3-1O szeres erőfölény kell. Ez igaz a németek, de az oroszok viszonyában is. Így viszont a németek felőrlődtek a támadásban. Az oroszok meg a tartalékokat bevetve szétverték a támadó csapatok maradványait. És mivel a németeknek nem volt tagolt és mélységi védelme, az orszok hatalmas területeket tudtak elfoglalni. Summa sumarum: az oroszok stratégiája jobb volt és a hadvezéreik tudása is.

210292 2012.04.23. 13:10:45

Sejtettem, - mint macska az esőt - hogy AZ lesz a vége, hogy a "Bolsevik-Kommunisták" mentették meg a világot Kurszknál! - Ez úgy Marhaság, ahogy van! ..., aztán meg a Pókember, utánna meg Bruce Villis ... , meg a B52esek szőnyegbombázásai ..... Ejnye mán no!

193225 2012.04.23. 13:49:17

Nyifu1, Nyifu1, miket nem mondasz. :))
süti beállítások módosítása