SZTÁLINGRÁDI ERZSÉBETNAP.

2012/11/16. - írta: Emilke mesél

Wilhelm Adam: Nehéz elhatározás.(Forrás)

Wilhelm Adam: Nehéz elhatározás.(Forrás)

...November 16-án leesett az első hó. Jeges szél süvített, átfújt a könnyű posztóköpenyeken. Remegett a katonák teste, a föld mélyedéseiben összebújva, fagyott sátorlapok alatt, a fehér hótakaró kis szigetelését kihasználva, testük csökkenő melegével óvták egymást.

Hitler elképzelése, hogy Sztálingrádot beveszik még a tél beállta előtt, nem vált. be. Attól eltekintve, hogy a városban ép ház nem volt és a falak nyílásain a szél hordta a havat, a kitört ablakok állandó huzatot okoztak, a város elfoglalása sem oldotta volna meg a fagyoskodást. Paulus harcálláspontján egy kemence még kellemes meleget árasztott, de a „tábornok” mérlegelte a helyzetet. Nem merészelt semmit. Ez a mérlegelés ugyan nem változtatott azon, hogy a háborút a németek elvesztették, de bő 300 000 ember nyomorúságos halálát és mintegy félmillió özvegyet és árvát is jelentett. Két emberen, Pauluson és Schmidten múlott 300 000 katona halála és nem akadt a környezetben egyetlen olyan főtiszt sem, aki két golyóval és kellő határozottsággal megoldotta volna a helyzetet.

*

Napok óta készültek egy orosz ellentámadásra. A légi felderítés csalhatatlanul jelzett csapatmozgásokat, minden rejtés ellenére látszott, hogy valami készül. Végül is a németeknek szakembereik is voltak, nem csak tábornokaik. Paulus mellett komoly vezérkari tisztek és képzett katonák tömege volt jelen, akik bizonyára látták a katasztrófát. A szárnyak tragikus gyengesége, mind fegyverzetbe, mind anyagi felszereltségben és emberanyagban jelentős volt. A legnagyobb baj azonban az volt, hogy Zsukov és Csujanov ugyanolyan pontosan tudták, ha nem még pontosabban. Ki is használták, ezért nem tartott néhány óránál tovább a 3. román hadsereg szétszórása és a Kalacsi hídfő elfoglalása.

Amikor november 19-én a sűrű hóesésben süvöltő szél a páncélosok dübörgő hangját hozta a szél Kalacsnál az őrök fülébe és megpillantották a páncélosok reflektorait, még integettek is, gondolván a saját csapataik. Ez tévedés volt. Így csak 15-20 percig tartott a állások felszámolása, oly gyorsan történt, hogy még jelenteni sem tudták , hogy Kalacs orosz kézen van.

 

*** Csak a térkép mutatta az elképedt vezérkarnak, hogy délről is zárul a gyűrű és sokan beleborzongtak annak érzésébe, hogy itt fogják végezni.

*

Gnotke, aki végigjárta Moszkváig, majd az orosz tüzérségtől űzve a kurszki sztyepéig, majd a doni pusztán aknát szedett, most Gimpffel a büntetőszázadban saroglyával hullákat hordott a fagyos gödrökbe, mély bombatölcsérbe, félálomban lépkedett. Mentek, félálómban a szokatlan csendben. Gnotke egy érintést érzett a kezén, de nem a halott keze volt, ez egy puha, női kéz volt és Gnotke ismerte ezt a kezet és már szólni akart Gimpfnek, mikor megremegett a föld. Mi ez? A földből a remegés, a kéz, …. Pauline! A föld ! Az ég!

A föld remeg! A fehér ég vörös lángban és vérben ég!

November 19-én a szovjet csapatok Sztálingrádtól északnyugatra áttörték a német csapatok vonalát, ott, ahol Gnotke állt. Állt. Az idő körülfonta és nem tudta,hogy múlik.

Felüvöltött! A kéz! Pauline!

És egy hatalmas bakancs, a halál tiport a mezőre.

Plievier: Sztálingrád

15 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://shakespeare.blog.hu/api/trackback/id/tr408316190

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

283390 2012.11.16. 21:49:26

Tudod Emilke, még sorkatonaként gondolkodtam el először, hogy mi az a plusz, (vagy mínusz?) más emberekben, hogy késztetést érezzenek arra, ne csak a saját, hanem másik ember életét is beáldozzák, egy bizonyos cél érdekében...??? Micsoda pokoli dolog, X számú áldozattal tervezni, még a győzelem érdekében, illetve esélyének biztos tudatában is... Hogy változik meg a beprogramozott "humanitás" egyik pillanatról a másikra?

16940 2012.11.16. 22:00:32

Bizony, ilyen a háború. Különösen, ha otthonomra, szülőföldemre támadnak, szeretteimet gyilkolják, miként a Szovjetuniót elözönlő náci német csapatok és szövetségeseik tették... Vannak helyzetek, amikor közkatonától tábornokig ugyanaz a parancs dobol mindenkiben: "Ki a hódítókkal"!

193225 2012.11.17. 11:14:26

. ..és 70 évvel később Orb An Führer ismét a végső győzelemre buzdítja az ő népét. De készek már a keleti , déli és északi fronton a seregek. Bratyiszlava új kerületet kap, Bucu a restiben fog ülni és Segedinovo lesz a déli központ. Njugaton pedig páncélos erők fognak állni, nehogy oda is átcsopjon az őrület. :))

16940 2012.11.17. 11:22:06

3. Kedves Shakespeare, értelmezné konkrétan? Ugyanis - lehet, hogy szégyen - nem értem... Egyáltalán nem. És még: amennyiben idézte, honnan?

193225 2012.11.17. 12:08:44

Már melyik részét nem tetszik érteni? Mert a post végét Plieviertőt idéztem szabadon, mint oda is írtam. A hozzászólás pedig azon őrület továbbvetített víziója, amelyet törpe vezérünk és annak jobb keze intéz az őrültek országa számára, hacsak! Hacsak nem fogunk valami módon véget-vetni ennek a csúti őrületnek. Mert az orbáni ámokfutás lehet Magyarország Sztálingrádja.

180524 2012.11.17. 13:12:04

Idézet a postból: "November 19-én a szovjet csapatok Sztálingrádtól északnyugatra áttörték a német csapatok vonalát, ott, ahol Gnotke állt. Állt. Az idő körülfonta és nem tudta,hogy múlik. Felüvöltött! A kéz! Pauline! És egy hatalmas bakancs, a halál tiport a mezőre." Igen, doktor, ez így volt. Egy kis adalék, magyar vonatkozással: 1942. november 22-én érkezett von Weichs vezérezredesnek a 2. magyar hadseregparancsnokhoz intézett távirata: "Az ellenség áttörése folytán Sztálingrádnál a 3. román hadsereg területén nagyon súlyos helyzet állt elő. Excellenciádat erről naponta tájékoztatni fogom. Számolni kell azzal, hogy az ellenség támadásait a 8. olasz hadsereg területére is kiterjeszti. A továbbiakban a magyar arcvonalszakaszon sincsenek kisebb támadások kizárva. A Führer átfogó intézkedéseket tett a helyzet megjavítására és az ellenség visszaverésére. Jelentős német erők állnak szállítás alatt a 8. olasz hadsereg jobbszárnya mögé. Minden attól függ, hogy a 2. magyar és a 8. olasz hadsereg minden körülmények között megtartsa állásait. A legnagyobb éberségre hívom fel a figyelmet. Meg vagyok győződve arról, hogy a magyar és olasz csapatok harckészsége megakadályozza az ellenség minden törekvését sikereinek kibővítésére és biztosítják az odairányított erők gyors felvonulását egy ellentámadáshoz. Von Weichs."

193225 2012.11.17. 13:21:07

Azon csodálkozom, hogy a Hitler szerint "megvert oroszok" egyidejűleg két fronton támadott eredményesen és ezt csak a német főhadiszállás nem vette észre. Teljesen világos volt a háború elvesztése.

193225 2012.11.17. 13:36:16

A Moszkvai csata egy mítoszt rombolt le, a "germán fegyverek legyőzhetetlenségét". Európa fellélegzett. Sztálint, Churchilt én sem szerettem, de kétségtelen érdemük hogy együttesen ellenálltak a nácizmusnak. Azt a világot nem tudjátok elképzelni, hogy milyen lett volna a Föld Hitler győzelme után. Lehet, hogy egyszer megírom. z bizonyos, hogy akkor krematórium építő vállalkozásba kezdtem volna.

180524 2012.11.17. 13:47:02

7. Shakespeare Mostanában olvasom Gudeian, illetve Rommel életrajzát párhuzamosan. Rommel írta a fiának, hogy amikor '43 nyarán beszámolt Hitlernek az afrikai tapasztalatairól, és ezek alapján ecsetelte Németország szinte kilátástalan helyzetét (afrikára vonatkozóan) a Vezér ezt válaszolta neki: "Vezértábornagy' Higgye el, én is tudatában vagyok annak, hogy ezt a háborút nem nyerhetjük meg..." Az idézet Rommel papers. 427-428 o. Pdf-ben innen letölthető: http://extratorrent.com/torrent/2759694/The+Rommel+Papers+-+E+Rommel+1953.pdf.html "

16940 2012.11.17. 13:55:13

5. Köszönöm. Jómagam se vagyok az Orbán-kurzus apologétája (hogy enyhén fogalmazzak), de e párhuzam nekem erőltetett. Amit nem értek, azt nem a postra, hanem kommentjére vonatkozik (3.). Ha ez is idézés, akkor számomra túl szabad. Maga a post jó.

180524 2012.11.17. 13:58:38

9.+ Elnézést, már az én szemem sem a régi: Gudeian helyesen Guderian. Egyébként a szovjet hadvezérek életrajza szintén remek olvasmány, Csujkové és Zsukové különösen...

16940 2012.11.17. 13:58:54

/Lemaradt/ Nem feledve, hogy Sztálingrádnál a germán seregek a hódítók, a szovjet katonák pedig szülőföldjüket védik... Amikor pedig majd - 1944-ben - üldözik az agresszort a szovjet határokon is túl, az nem bosszú, hanem morális alappal is bíró katonai és politikai szükségszerűség.

193225 2012.11.17. 14:01:57

Nos, arra gondolok, hogy ha itt valami zavargás van, kézenfekvő, hogy a leggyorsabban a szomszédok részéről érkezhet "segítség" és a szerbek sem akarnak kimaradni. Európának már úgyis tele a hócipője a magyar problémával, néhéány éves megszállás, mint Iraq/Koszovó/ st. megoldja a magyar államiság kérdését.

283390 2012.11.17. 14:42:39

Emilke nagyon előreszaladsz.....:-))) De ami azt illeti, Hitler sem azzal nyitott, még a húszas évek elején, hogy legázoljuk a világot, hanem csak azt pedzegette hogy milyen "frankók az árja" srácok... Aztán mikor már a java elhitte, meg pajzsra emelték, ( a környező országok elnéző mosolyával a háttérben) egyszer csak kimutatta a foga fehérjét.... Kiváncsi vagyok Or bán mikor fogy vicsorítani, azzal a különbséggel hogy csak országon belül tud harapni, de azt nem fogja kihagyni, már most is látszik....

büszkén antiszemita 2012.11.21. 00:48:03

Mi van, faszkalap zsidó? Cenzúrázol, büdös fattyú? Cenzúrázol? A szaros, büdös, hájas, kipállott, elaggott seggedet cenzúrázd, zsidó!
süti beállítások módosítása